هارد دیسک چیست – قسمت دوم

هارد دیسک

هارد دیسک


هارد دیسک چیست – قسمت دوم

آیا کامپیوتر بدون هارد می تواند کار کند؟

هارد دیسک چیست قسمت دوم :بدون هارد درایو ، رایانه می تواند روشن و POST شود. بسته به نحوه پیکربندی BIOS ، سایر دستگاه های قابل بوت در توالی بوت نیز از نظر پرونده های بوت لازم بررسی می شوند. به عنوان مثال ، اگر دستگاه USB در ترتیب راه اندازی BIOS شما ذکر شده باشد ، می توانید از طریق یک درایو فلش USB قابل بوت در یک کامپیوتر بدون درایو سخت بوت کنید.

از جمله درایوهای فلش قابل بوت می توان به دیسک نصب Microsoft Windows ، GParted Live ، Ubuntu Live یا UBCD اشاره کرد. برخی از رایانه ها همچنین از راه اندازی مجدد شبکه با PXE (محیط اجرای پیش بوت) پشتیبانی می کنند.

هارد دیسک در رایانه های مدرن

رایانه های مدرن اغلب به جای HDD از SSD (solid state drive) به عنوان دستگاه ذخیره سازی اصلی استفاده می کنند. HDD هنگام خواندن و نوشتن داده ها کندتر از SSD است ، اما ظرفیت ذخیره سازی بیشتری را نسبت به قیمت آن ارائه می دهد.

اگرچه ممکن است از یک HDD هنوز به عنوان ذخیره سازی اصلی رایانه استفاده شود ، اما معمول است که به عنوان درایو دیسک ثانویه نصب شود. به عنوان مثال ، SSD اولیه ممکن است شامل سیستم عامل و نرم افزار نصب شده باشد و از HDD ثانویه برای ذخیره اسناد ، بارگیری ها و فایل های صوتی یا تصویری استفاده شود.

اجزای هارد دیسک

اجزای هارد دیسک

تصویر حاوی اجزای هارد دیسک

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است ، هارددیسک دسک تاپ از اجزای زیر تشکیل شده است: محرک هد ، بازوی محرک خواندن / نوشتن ، سر خواندن / نوشتن ، اسپیندل و بشقاب. در پشت هارد دیسک یک برد مدار وجود دارد که کنترلر دیسک یا صفحه رابط نامیده می شود. این مدار همان چیزی است که به هارد دیسک امکان ارتباط با کامپیوتر را می دهد.

چگونه هارد دیسک به کامپیوتر وصل می شود؟

یک هارد داخلی با استفاده از دو وسیله به کامپیوتر متصل می شود: یک کابل داده (IDE ، SATA یا SCSI) به مادربرد و یک کابل برق به منبع تغذیه.

 

سایر مطالب مرتبط با تکنولوژی و فناوری را در بخش فناوری دیتاویژن مطالعه نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید برای تعمییر و بازیابی اطلاعات هاردتان به دفتر دیتاویژن مراجعه کنید.

اخبار فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *