هارد دیسک چیست – قسمت چهارم

هارد دیسک

هارد دیسک


هارد دیسک چیست – قسمت چهارم

چگونه داده ها در هارد دیسک خوانده و ذخیره می شوند؟

هارد دیسک چیست – قسمت چهارم : داده های ارسالی و خوانده شده از هارد دیسک توسط کنترل کننده دیسک تفسیر می شود. این دستگاه به هارد دیسک می گوید که چه کاری باید انجام دهد و چگونه اجزای آن را جابجا کند. هنگامی که سیستم عامل نیاز به خواندن یا نوشتن اطلاعات دارد ، FAT (جدول تخصیص پرونده) هارد را بررسی می کند تا مکان فایل و مناطق نوشتاری موجود را تعیین کند. پس از مشخص شدن ، کنترل کننده دیسک به محرک دستور می دهد بازوی خواندن / نوشتن را حرکت داده و سر خواندن / نوشتن را تراز کند. از آنجا که پرونده ها اغلب در سطح بشقاب پراکنده شده اند ، برای دسترسی به همه اطلاعات ، سر باید به مکان های مختلف منتقل شود.

نحوه خواندن و نوشتن داده در هارد دیسک

 نحوه خواندن و نوشتن داده در هارد دیسک

تمام اطلاعات ذخیره شده و ذخیره شده روی یک هارد دیسک سنتی ، مانند مثال فوق ، به صورت مغناطیسی انجام می شود. پس از اتمام مراحل فوق ، اگر رایانه نیاز به خواندن اطلاعات از دیسک سخت دارد ، قطب های مغناطیسی موجود در صفحه را می خواند. یک طرف قطب مغناطیسی ۰ است و سمت دیگر آن ۱ است. با خواندن این داده به عنوان داده های باینری ، کامپیوتر می تواند اطلاعات موجود در صفحه را بفهمد. برای نوشتن اطلاعات در رایانه از طریق رایانه ، سر خواندن / نوشتن قطب های مغناطیسی را تراز می کند و ۰ و ۱ را می نویسد که بعداً قابل خواندن است.

هارد دیسک های خارجی و داخلی

هارد دیسک چیست – قسمت چهارم :  اگرچه اکثر هارد دیسک ها داخلی هستند ، اما دستگاه های مستقلی به نام هارد اکسترنال یا هارد دیسک های قابل حمل نیز وجود دارند که از داده ها در رایانه پشتیبان تهیه می کنند و فضای موجود را گسترش می دهند. درایوهای خارجی اغلب در محفظه ای ذخیره می شوند که به محافظت از درایو کمک می کند و به آن امکان می دهد رابط آن با رایانه ، معمولاً از طریق USB ، eSATA یا FireWire باشد. یک نمونه عالی از دستگاه پشتیبان خارجی که از چندین هارد دیسک پشتیبانی می کند ، Drobo است.
محفظه درایو دیسک سخت لپ تاپ Adaptec

هارد دیسک های اکسترنال دارای اشکال و اندازه های مختلف هستند. برخی از آنها بزرگ هستند ، تقریباً به اندازه یک کتاب هستند ، در حالی که برخی دیگر به اندازه یک گوشی هوشمند بزرگ هستند. هارد دیسک های اکسترنال می توانند بسیار مفید باشند زیرا معمولاً فضای بیشتری نسبت به یک درایو جهشی ارائه می دهند و هنوز هم قابل حمل هستند. این تصویر نمونه ای از محفظه درایو دیسک سخت لپ تاپ از Adaptec است. با استفاده از این محفظه ، کاربر یک دیسک سخت لپ تاپ با هر ظرفیت ذخیره سازی را در محفظه نصب می کند و آن را از طریق پورت USB به رایانه متصل می کند.

هارد اکسترنال

هارد اکسترنال

HDD با SSD جایگزین می شود

SSD ها (درایوهای حالت جامد) به دلیل مزایای عملکردی مشخصی که نسبت به HDD دارند ، از جمله زمان دسترسی سریعتر و تأخیر کمتر ، جایگزین HDD (درایوهای دیسک سخت) شده اند. در حالی که SSD در حال محبوب شدن است ، استفاده از HDD در بسیاری از رایانه های رومیزی بیشتر به دلیل ارزش هر دلار ارائه شده از HDD ها نسبت به SSD است. با این حال ، بیشتر و بیشتر لپ تاپ ها شروع به استفاده از SSD بر روی HDD می کنند که به بهبود قابلیت اطمینان و پایداری لپ تاپ ها کمک می کند.

 

سایر مطالب مرتبط با تکنولوژی و فناوری را در بخش فناوری دیتاویژن مطالعه نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید برای تعمییر و بازیابی اطلاعات هاردتان به دفتر دیتاویژن مراجعه کنید.

اخبار فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.